Poland

POMBA

POMBA, czyli Polish Mountain Bikers Alliance, to po prostu sojusz rowerzystów, którzy chcą, by w Polsce jeździło się lepiej. Kochamy rowery górskie, lubimy jeździć po dobrych trasach i uważamy, że nie trzeba jechać w ich poszukiwaniu za granicę – tereny w Polsce mają ogromny potencjał, trzeba tylko skoordynować siły i stworzyć dobrą infrastrukturę.

Zauważyliśmy ostatnio, że wiele gmin dostrzega potencjał w górskiej turystyce rowerowej i inwestuje w ścieżki czy challenge parki. Ale nie wiedzą oni nic o zrównoważonych trasach rowerowych, zatrudniają firmy bez doświadczenia w budowaniu infrastruktury rowerowej, co skutkuje niską jakością.

W Europie i Ameryce Północnej istnieją organizacje, które służą wiedzą i koordynują tego typu działania. W Polsce ich brakuje, co my, jako użytkownicy nieudanych inwestycji, odczuwamy na własnej skórze. W środowisku rowerowym jesteśmy od dawna, zdobyliśmy już doświadczenie w organizowaniu zlotów, szkoleń techniki jazdy, zawodów, a także budowaniu zrównoważonych tras rowerowych. Dlatego postanowiliśmy założyć organizację, która przy współpracy z IMBA (International Mountaibiking Association) oraz polskimi władzami pomoże zmienić Polskę w kraj przyjazny kolarzom górskim.

Na początku działaliśmy lokalnie w Sudetach jako Fundacja Rowerowe Sudety. Jednak bardzo szybko postanowiliśmy rozszerzyć obszar naszej działalności na całą Polskę i przy współpracy z IMBA działać jako POMBA